Hasznos tartalmaink

Tudástárunk, gyakran ismételt kérdések

Honnan lesz áramom, amikor nem süt a nap?

A nappal ingyen megtermelt napenergiát éjszakára el tudjuk tárolni nappalról és ezáltal éjjel-nappali független energiaellátást teszünk lehetővé

Mi a különbség a napkollektor és a napelem között?

Napkollektoros rendszer: Melegvíz a napból. A napkollektorok a Nap energiáját hőenergiává alakítják át, amivel melegvizet készíthetünk fürdésre, mosogatásra, mosásra, medencék vizét fűthetjük, az épület fűtésére.

Napelemes rendszer: Áram a napból. A napelemek a Nap energiáját villamos energiává alakítják át, amivel az épületek elektromos energia igényét fedezhetjük. Megfelelően méretezett napelemes rendszerrel éves szinten a teljes villamos energia szükséglet előállítható.

Hogyan működik egy napelem rendszer?

1. A napfény eléri a napelemeket.

2. A napelem a kapott elektromágneses sugárzásból egyenáramot állít elő.

3. Az egyenáramot az inverter átalakítja váltakozó árammá.

4. A napelem által termelt és átalakított energiával működnek otthonunk készülékei, a fel nem használt energiát vagy az áramszolgáltató hálózatra vagy akkumulátorra tölti fel a rendszer.

Mekkora naprendszerre van szükségem?

- a család és/vagy háztartás éves áramfogyasztásának a mennyisége, (villanyszámlából lehet kiszámolni)

- a megrendelő egyedi igényei,

- és az ingatlan nyújtotta lehetőségek határozzák meg (tető tájolása/dőlésszöge) A fenti pontok összesítése után pontos választ tudunk adni a rendszer villamos teljesítményére és a szükséges felület nagyságára.

Magyarországon gazdaságos a napelem telepítése?

Igen, gazdaságos, mivel Magyarországon a napsütötte órák száma 1200-1360 kWh/m2, ami tökéletesen megfelel a napelemek telepítésére, így a rendszer képes a háztartásunkhoz szükséges energiát kitermelni.

Mennyi az élettartama egy ilyen rendszernek?

Egy átlagos napelemrendszer élettartama 25-30 év.

Mi történik áramszünet esetén?

A teljes áramszünet esetére többféle megoldást tudunk kínálni, amelyeknek szinte mindegyike a helyi (akkumulátoros) energiatároláson alapul. Az alap napelemes rendszerek nem rendelkeznek akkumulátorral, hiszen a teljes áramszünet ritka országunkban. Azonban a jelenlegi energiaárak és a növekvő bizonytalanság egyre inkább indokolttá teszi a helyi energiatárolást.

Hova szerelhetőek a napelemes rendszerek?

A legpraktikusabb a tetőre. Ha a tetőszerkezet fekvése, felülete, esetleg formája nem teszi lehetővé a felszerelést, akkor a legfontosabb szempont figyelembevételével úgy kell elhelyezni a napelemeket, hogy a napfény rásüssön, ilyen lehet: garázstető, fém/fa állványzat.

Lehet-e napenergiával fűteni?

Igen, lehet, csak a rendszer mérete és gondos tervezés kérdése. Amennyiben elektromos fűtéssel rendelkezik, (hőszivattyú, elektromos radiátor stb.) természetesen a napelemmel megtermelt árammal működtetheti azokat.

Milyen napelem fajták közül lehet választani?

Alaptípusokat tekintve kétfajta napelemet különböztetünk meg.

Monokristályos napelem: Több cellából épül fel, amelyek mindegyike kristályszerkezetet alkot. Jelenleg ez üzemel a legjobb hatásfokkal (16-18%), viszont ez a legérzékenyebb is a besugárzási szögre és a melegedésre. Élettartama legalább 30 év.

Polikristályos napelem: Vékony rétegű, a legolcsóbb, de egyben a legkisebb hatásfokkal (6-8%) rendelkező napelem. Felületét egyetlen, fekete árnyalatú amorf kristály alkotja. Sok helyet, nagy felületet igényel, de nagy előnye, hogy kevésbé érzékeny a melegedésre. Élettartama 15 évre tehető.

Mennyit kell szánni a karbantartásra?

A napelem rendszerek gyakorlatilag karbantartás-mentesek. Ritkán kerül sor a karbantartására, hiszen nincsenek benne mozgó alkatrészek. Viszont évi minimum egyszer le kell takarítani.

Lehet-e az én tetőmre napelemet telepíteni?

Szinte bármelyik tetőre rá lehet telepíteni, a tető faszerkezetének az állapota számít.

Tűzveszélyesek a napelemek?

Nem, megfelelő szakmai kivitelezéssel és a részletekre való odafigyeléssel nem azok.